top of page

Uygulamada Oluşabilecek Hatalar ve Çözümleri

Etiketin Altinda Hava Kabarcığı
Etiketin altında hava kabarcığı kaldı.
           Uygulamanızı yaparken etiketin altına hava kabarcığı hapsolmuş olabilir. Toplu iğne kullanarak, kabarcığın tam ortasında hafif baskı uygulayarak bir tahliye deliği açınız. Parmağınız ile (tırnağınızı kullanmayınız) içeride hapsolan havayı yavaşça bu delikten dışarıya tahliye ediniz. Merak etmeyin, açtığınız minil delik, işlem tamamlandıktan bir süre sonra gözükmeyecektir. Birden fazla hava kabarcığına aynı işlemi uygulayabilirsiniz.  Asla yapmamanız gereken yöntem; bu hava kabarcığını dışarı taşımak için taşıma bandı üzerinden ya da doğrudan etiket üzerinden kredi kartı yada benzeri bir aparat kullanarak kabarcığı dışarı taşımak olacaktır. Kabarcık bir süre sonra bir yerde sıkışacak ve etiketiniz zarar görecektir.

           Bazı durumlarda, etiket altındaki hava kabarcığı sandığınız kabartılar, yüzey iyi temizlenemediği ya da uygulama esnasındaki ortam kirliliğinden kaynaklı toz vb. olabilir. Tahliye değili açtığınızda dahi bu kabarcıklar gitmeyecektir. Ne yazıkki bu duruma yapabileceğiniz bir çözüm bulunmamaktadır.
Etiket Taşıma Bandına Gelmiyor
Etiket taşıma bandına gelmiyor, alttaki beyaz kağıtta kalıyor.
           Bazı durumlarda taşıma bandı etikete yeterince tutunamayabilir; bandı kaldırmaya çalıştığınızda etiket beyaz yüzeyde kalır. Bu durumda taşıma bandını tekrar kapatıp, etiketin köşe tarafına parmağınız ile bastırıp tekrar deneyin. Şayet etiket taşıma bandına gelmekte ısrarcı ise; taşıma bandını açarken bir yandan da etiketin beyaz kağıda yapışmış köşesini hafifçe kaldırın. Bu sayede etiketin transfer bandına yapışmasını sağlayacaksınız. Detaylı kesim yapılmış çalışmalarda benzer hareketi birden fazla noktada yapmanız gerekebilir.
Etiket Kalkıyor
Etiket yapıştırdığım yüzeyden kalkmaya başladı.
           Mr.Sticker etiketinizin yapıştığı yüzeyden kalkma yapması yalnızca iki durumda geçerlidir. Ya uygulama yapılmadan önce yüzey iyi temizlenememiştir, yağ, kir vb. etiketin yüzeye tutunmasını engelliyor olabilir; ya da yüzey etiket yapıştırmaya çok uygun değildir. Özellikle mat boyaların üzerinde, hafif pürüzlü yüzeylerde ve karbon fiber gibi yüzeylerde etiketler sağlıklı tutunamıyor. Bu gibi yüzeylerde kullanmak isterseniz, etiketinizi suyla yada toz ile temasından önce 48 saat uyguladığınız yüzeyde bekletiniz; bu süre içerisinde kalkmalar gözlenirse geri yapıştırınız. Unutmayınızki bu yüzeyler etiket yapıştırmaya uygun yüzeyler olmadığı için etiketiniz çıkabilir; araç yıkamalarında dikkatlı olunuz.
Potluklar Oluştu
Uygulama sırasında potluklar oluştu. Ne yapmam gerekiyor?
           Potluk oluşmasının iki nedeni olabilir; birincisi, uygulama sırasında dikkatsizlik yapılmasından kaynaklıdır, ikincisi ise yüzey etiketin ölçüsüne ve şekline uygun olmayan derecede eğimlidir. Özellikle kask uygulamalarında yuvarlak ve kare/dikdörtgen kesimli etiket modellerinde, kaskın kıvrımlı kısmına uygulama yapılmaya çalışıldığı zaman karşılaşılır.
 
           Bu durumla karşılaşıldığında etiket yüzeye tam tutunmadan çıkartmanız önerilir. Etiketi yüzeyden çıkartırken deformasyon oluşabilir. Yırtılmadığı sürece büyük oranda düzeltilebilir. Deformasyon olmuş etiketinizi fön makinesi ya da ısı tabancası ile dikkatlice ısıtarak eski formuna (deformasyona bağlı bazen tam eski formuna dönmeyebilir) geri döndürebilirsiniz. Kaskın kıvrımlı kısımlarına da ısıtılarak ve esnetilerek uygulama yapılabilir ancak bu uygulama şekli biraz el alışkanlığı gerektirebilir. Potluklar ile karşılaştığınızda daha az kıvrımlı yüzeylere uygulamanızı öneririz. 
Beyaz Kağıt da Geliyor
Etiketi taşıma bandına alırken alttaki beyaz kağıdın parçası da beraberinde geliyor.
           Makinede kesim yapılırken bazen ayar geçişleri oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda etiketi transfer bandına aldığınızda, etiketin alt tarafından kağıdı tırnağınız ile ayırabilirsiniz. Sonrasında normal şekilde uygulamanızı yapabilirsiniz.
Kaplı Pakette Hava Kabarcığı
Paketi hiç açmadım ancak; taşıma bandında hava kabarcıkları var.
           Taşıma bandı, paketin bulunduğu ortamdaki sıcaklık değişimlerinden dolayı, etiket yüzeyinden kurtulmuştur. Etiketinizde hiç bir problem bulunmamaktadır. Taşıma bandını bir köşeden yavaşça kaldırın. Bu esnada etiket zeminde kalmalıdır, şayet kalmamış ise parmağınız ile destekleyerek yüzeyde kalmasını sağlayın. Taşıma bandını %90 oranında yüzeyden kaldırıp, sonra yavaşça geriye yapıştırarak kabarcıktan kurtulabilirsiniz. Sonrasında etiketi taşıma bandına alarak uygulamanıza devam edebilirsiniz. Etiket taşıma bandına gelmiyorsa yukarıdaki aşamaları izleyerek taşıma bandına geri alabilirsiniz.
Kapalı Pakette Deformasyon
Paketi hiç açmadım ancak; etiketimde bir çeşit deformasyon var.
           Müşteri memnuniyetiniz bizim için çok önemli, bu yüzden şayet benzeri bir durum ile karşılaştıysanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ancak; bir çok durumda görülen deformasyon aslında etikette değil, taşıma bandındadır. Etiketinizin üzerine taşıma bandı atılırken potluk oluşmuş olabilir. Deformasyonun etikette mi yoksa taşıma bandında mı olduğunu anlamak için etiketinizin deformasyon olan kısmını taşıma bandına alarak kaldırıp altına bakabilirsiniz. Eğer deformasyon etiketin alt yüzeyinde de görülüyor ise bizimle irtibata geçiniz. Şayet alt yüzey düz ise etiketinizi normal şekilde uygulayabilirsiniz.
bottom of page